x

Ayfer Oktay Özgeçmiş

AYFER OKTAY
PSİKOLOJİK DANIŞMAN

İzmir’de doğdu. Torbalı Kız Teknik ve Meslek Lisesindeki eğitimin ardından 2015-2019 yılları arasında Giresun üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında birçok konferansa, seminere ve PDR kongresine katıldı. Lisans eğitimine devam ederken TEGV’ de (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) gönüllü olarak çalıştı. Giresun Fen Lisesi ve Giresun Kanuni Ortaokulunda stajlarını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında ilköğretim ve ortaöğretim okullarında rehberlik faaliyetleri düzenledi ve yürüttü.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İzmir PDR derneğinde kariyer komisyonunda başkan yardımcısı oldu.
Uzman klinik psikolog Beyhan Budak imzalı ‘’Kaygını Nasıl Kontrol Edebilirsin?’’ konulu, Uzman Psikolog Uğur Dalan imzalı ‘’Algı Yönetimi ve İnsan mühendisliği’’ konulu, Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci imzalı ‘’Sosyal Psikoloji Üzerinde Madde Bağımlılığı ve Sigara Bağımlılığının Çocuk Gelişimine Etkileri’’ konulu, Uzman Psikolog Nurdan Beşen Büyükak imzalı ‘Oyun Terapisi’ konulu Trabzon Psikoloji Zirvesinde aldığı başarı sertifikaları bulunmaktadır.

Uzman Klinik Psikolog Karin Karakulak Özkan’dan MMPI uygulayıcı eğitimi almıştır. MMPI dünyanın tek ve en güvenilir bilimsel kişilik testi olduğu için ve derinlemesine inceleme sağladığı için tercih edilmektedir. Kişilik özelliklerini belirlemek ve psikolojik özellikleri analiz etmek için bir araç olarak bu testten yararlanmaktadır.

Eğitimde bireysel farklılıkları önemsemekte, gelişimin bir alanındaki farklılığın tüm gelişim alanlarını etkileyeceğinin önemini vurgulamaktadır. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin yaşadıkları problem veya güçlüklerin çözümünde diğer özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenleri, bireyin anne babası ile iş birliği içinde çalışmalar geliştirmekte ve yürütmektedir
Özel Soğukçeşme Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Psikolojik Danışman olarak görev yapmaktadır.